Ekmeğin büyüğü hamurun çoğundan olur anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Ekmeğin büyüğü hamurun çoğundan olur anlamı

Ekmeğin büyüğü hamurun çoğundan olur anlamı

   

Ekmeğin büyüğü hamurun çoğundan olur anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Ekmeğin büyüğü hamurun çoğundan

* Verimin yüksekliği, çalışmanın etkili bir şekilde gerçekleşmesine bağlıdır" anlamında bir söz.

* İnsanoğlunun gözü hep büyüktedir; hep büyük başarılar, büyük kazançlar, büyük atılımlar düşler. İçinde bulunduğu gerçeklerle bu parlak düşler arasında bocalar durur. Zaman zaman umutlar, zaman zamanda karamsarlıklara düşer.
 
Oysa, insan, büyük hayallere kapılmadan önce elindeki imkanları bilmeli ve değerlendirmelidir, önce bu imkanları kullanmanın ve hatta geliştirmenin yollarını aramalıdır-Söz gelişi, büyük kâr peşinde koşan bir tüccar sermayesini çoğaltmalı, sınavını pekiyi ile vermek niyetinde olan bir öğrenci şansa yer vermeyecek kadar çok çalışmalı, üretim peşinde olan bir teknik eleman bilgisinin yanı sıra araç ve gereçlerini arttırmalıdır. Büyük imkanlar ve malzemeler, titiz çalışmayla, haliyle parlak sonuçlar doğuracaktır.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna