Eğilen baş kesilmez anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Eğilen baş kesilmez anlamı

Eğilen baş kesilmez anlamı

   

Eğilen baş kesilmez anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Eğilen baş kesilmez

* Bize teslim olan, hatasını anlayıp af dileyen, bize sığınan kişi bağışlanmalıdır. Bu davranış Türk-İslâm geleneğinin önemli bir kuralıdır.

* Kusurunu anlayıp özür dileyen ve büyüklüğünüze sığınan kişi affedilmelidir.

* Hatasız kul olmaz. İnsan, hata yapmaya yatkın bir varlıktır. Bundan kimse kurtulamaz. Kusurunu anlayıp özür dileyen ve büyüklüğümüze sığınan kişi affedilmelidir.

* Kusurunu anlayıp özür dileyen bağışlanmalıdır.
 
İnsanlar arada sırada değişik duygu ve düşüncelere kapılarak kendilerinden beklenmeyen tutum ve davranışlara girerler. Başkalarının gözünde suç işlemiş duruma düşerler. Bile bile suç işleyen kişilerin cezalarını çekmeleri kaçınılmazdır. Ancak kimileri de işledikleri suçtan sonra çok pişman olur, üzdükleri veya kırdıkları kişilerden özür dilerler. Özür dilemek demek, kişinin kusurlu olduğunu kabul etmesi demektir. Böyle durumlarda, özür dileyeni affetmek bir büyüklüktür. Özür diledikten sonra affedilmesi gerekir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna