Duvarı nem insanı gam yıkar atasözünün anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Duvarı nem insanı gam yıkar atasözünün anlamı

Duvarı nem insanı gam yıkar atasözünün anlamı

   

Duvarı nem insanı gam yıkar atasözünün anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Duvarı nem insanı gam yıkar

* Nem (su) ile demir bir araya gelirse demir paslanır, çürür, işe yaramaz hale gelir. Gam(keder) da insanı içten içe yıpratır, hasta eder, tüketir.

* İnsanın çektiği acı, üzüntü, onun yaşamını olumsuz yönde etkiler.
 
Her varlığı etkisiz kılan, onu işlemez hale getiren bir neden mutlaka vardır. İnsanı da verdiği yaşam mücadelesinde güçsüz kılan, yıpratan çektiği sıkıntı ve üzüntülerdir. Vücudumuza açılan bir yara, zamanla kapanır. Bu durumu bilince de, acısının zamanla geçeceğini düşünür, etkilenmeyiz. Ancak beklenmedik bir zamanda karşılaştığımız kötü bir olayın etkisinden kolay kolay kurtulamayız. Üzülür dururuz. Üzüntü de bizi içten içe yer bitirir. Birçok hastalıklara da kaynaklık eder. Böylesine etkili olan üzüntülerimizi yenmenin bize çok şeyler kazandıracağını bilip ona göre davranmalıyız.

* Keder, ağaç kurdunun ağacı için için yemesi gibi, insanı içinden, yüreğinden vurur. Nem demiri nasıl paslandırır, çürütürse; gamda insanı öyle yıpratır, harap eder.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna