Doğrunun yardımcısı Allah tır anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Doğrunun yardımcısı Allah tır anlamı

Doğrunun yardımcısı Allah tır anlamı

   

Doğrunun yardımcısı Allah tır anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Doğrunun yardımcısı Allahtır

* Hak ve adaletten kopmayan, işlerinde doğruluktan ayrılmayan kişiye Yüce Allah her zaman yardım eder.

* Dürüst kimse bu dünyada çok sıkıntı çekebilir; fakat hiçbir zaman onur kırıcı bir duruma düşmez. Sendeler ama yere yüzüstü yuvarlanmaz. Çünkü işlerinden doğruluktan ayrılmayan kişiye Allah her zaman yardım eder.

* İşlerini doğru yaptığına inanan, doğru yoldan ayrılmayan kişilere Allah en büyük yardımcıdır.
 
Din, insanları doğru yola yönelten kurallar bütünü olduğuna göre, doğru yoldan ayrılmayacaklara en büyük desteği Allah"ın sağlayacağına inanılır. Kişilerin böyle bir inanca sahip olmaları, doğru yoldan giderken karşılaşacakları engellere göğüs germelerini sağlar. Çünkü doğru yapılan işlerde, kişinin karşısına kötüler çıkabilir. Doğruluk, onları çıkarlarından edeceği için, doğru yoldan gitmeye kalkanları, doğruyu söyleyenleri, kişilere doğru yolu gösterenleri engellemeye kalkarlar. Doğru insanların Allah"ın kendilerine yardımcı olduğunu bilmeleri, inandıkları yolda, korkmadan yürümelerini sağlar.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna