Düşman ayağa dost başa bakar atasözünün anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Düşman ayağa dost başa bakar atasözünün anlamı

Düşman ayağa dost başa bakar atasözünün anlamı

   

Düşman ayağa dost başa bakar atasözünün anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Düşman ayağa dost başa bakar

* Dosta karşı da, düşmana karşı da güzel giyinmek gerektir. Çünkü dost, yükselmesini görmek istediği başımıza; düşman, kaymasını beklediği ayağımıza bakar.

* İnsan yukarıya doğru yükselir, aşağıya doğru alçalır. Baş, vücudun yukarısındadır, ayakta tam altımızda. Bize bakan her tarafımızı görür. İnsana dostta bakar, düşmanda. Bundan dolayı dosta karşıda, düşmana karşıda güzel giyinmek gerekir. Çünkü dost, yükselmesini görmek istediği başımıza; düşman, kaymasını beklediği ayağımıza bakar.

* Dostlar iyiliğimizi, düşmanlar kötülüğümüzü görmek ister.
 
Dost insanın bir parçası sayılır. Kendisine neyi uygun görürse, dostuna da onu ister. Çünkü dostunun karşılaşacağı kötü bir durum, alacağı bir leke, kendisim de üzecek, kendisini de lekeliyecektir. Kurduğu dostluğun sürmesi için elinden gelen her şeyi yapar ve onun yüzünün gülmesini ister. Oysa düşman, pusuda bekler. Üüşmanının iyiliğini istemediği gibi, ayağının kayacağı kötü zamanı da sabırsızlıkla bekler. Düşmanı tanımak bu gibi durumlara hazırlıklı olmamızı sağlar.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna