Düşenin dostu olmaz anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Düşenin dostu olmaz anlamı

Düşenin dostu olmaz anlamı

   

Düşenin dostu olmaz anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Düşenin dostu olmaz hele bir yol düş de gör

* Zenginliğini, makamını, itibarını kaybeden ve bir felâketle karşılaşan kişinin etrafında kimse kalmaz; iyi, güzel ve mutlu günlerin dostları birer birer kaybolur; çünkü çıkar sağladıkları kaynak kurumuştur. Bunun böyle olduğunu ise, ancak bu duruma düşen bilir.

* Zenginle, iş başında olanla herkes dostluk kurar. Çünkü ondan çıkarları vardır. Zengin kişi yoksul düşünce, iş başındaki işten ayrılınca, çevresinde o dostlardan kimse kalmaz. Hepsi, eskidostlarını kötü durumuyla baş başa bırakırlar.

* İyi durumumuzda bize dost görünenler, kötü durumumuzda bizi yalnız bırakır.
 
İnsanların çıkarcı olmaları vazgeçemedikleri biı özellikleridir. Çıkar sağlayacakları kişilerin etrafında döner, dolaşır, kendilerini onların en yakın dostları olarak gösterirler. Bu gerçek olmayan dostlukların kökeninde çıkar ilişkileri bulunur. Çıkarın kesildiği bir durum doğduğu zaman veya iyi durumdan kötü bir duruma düştüğümüz zamanlarda etrafımızda kimseleri göremeyişimizin veya çok az kimseyi görmemizin nedeni budur. Çünkü kötü durumumuzda, zamanında iyilik yaptığımız kişilerden bize yardımcı olmalarını bekleyeceğiz. Bu da onların fedakarlıkta bulunmalarını gerektireceğinden, gözümüzden uzaklaşmayı tercih ederler.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna