Dinsizin hakkından imansız gelir anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Dinsizin hakkından imansız gelir anlamı

Dinsizin hakkından imansız gelir anlamı

   

Dinsizin hakkından imansız gelir anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Dinsizin hakkından imansız gelir

* Acımasız, kötü, insafsız ve ahlâksız bir kişinin hakkından ancak ondan daha kötü bir kişi gelebilir.Kendisinden daha acımasız biri yola getirir.

* Acımasız, inatçı ya da baskın özelliklere sahip kişiyi, kendisinden daha acımasız, inatçı ya da baskın özellikli biri yola getirebilir" anlamında bir söz.

* Bir zalimi, ondan daha baskın bir zalim alt edebilir. Acıması olmayan kişiyi, kendisinden daha acımasız biri yola getirir.

* Kötü birini ancak ondan daha kötü olan biri yola getirebilir.
 
Din, insanları doğru yola ulaştıran inançlar bütünüdür. Din kurallarına inanmayan kişinin de doğru yoldan gittiği kabul edilemez. Onun yanlış yoldâ olduğunu, dine inanan birinin söylemesi yararsız olur. Çünkü ikisinin bakış açıları birbirinden farklıdır. Onu ancak kendisinden daha çok kötü olan biri yola getirebilir. Çünkü onun nasıl düşündüğünü bilir, ona göre davranır.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna