Dilin kemiği yoktur ne demek
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Dilin kemiği yoktur ne demek

Dilin kemiği yoktur ne demek

   

Dilin kemiği yoktur ne demek

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Dilin kemiği yoktur

* Dil kolayca her yana dönebilir. Bu özelliğe sahip olan dilde, her türlü kelimeler de kolayca çıkar; insan doğru olmayan, birbiriyle çelişkili sözleri söyleyebilir; önce söylediğini sonra inkâr edip başka şekle çevirebilir.

* Birşeyin ağızdan çıkması çok kolay birşeydir. Söz söylemenin kolaylığına aldanıp düşünmeden konuşulmamalıdır. / Dil her yana dönebilir; önce söylediği sonra başka biçimlere sokabilir; tam tersine çevirebilir.

* İnsanın ağzından her türlü söz çıkabilir. Söz insandaki düşüncenin bir yansımasıdır. Düşünceleri sözlerle ortaya koyarız. Bizi diğer varlıklardan ayıran en büyük özellik söz olduğu için, söylenen sözlerin düşüncelerimizle bağdaşması beklenir. Ancak kimileri, yalnızca söz söylemek için, düşünmeden konuşur; söylenmemesi gereken sözleri söyler. Söylenmemesi gereken sözler de mutlaka başkalarmı kıracak veya bizi zor durumlarda bırakacak sözler oldukları için, kötü sonuçlar doğururlar. İyi insan dilinin ucuna gelen her sözü, yaratacağı iyi ve kötü sonuçları düşündükten sonra söyleyen insandır.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna