Destursuz bağa girilmez anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Destursuz bağa girilmez anlamı

Destursuz bağa girilmez anlamı

   

Destursuz bağa girilmez anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Destursuz bağa girilmez (gireni sopa ile kovarlar)

* İzin alınmadan girilmeyecek bir yere girmeye, yapılmayacak bir işi yapmaya kalkan kimse, bunun cezasını fazlasıyla çeker.

* İzne bağlı bir işi izinsiz yapan cezasını çeker.
 
Kişi, başına istemediği, kötü bir olayın gelmemesi için, neyi yapıp, neyi yapmaması gerektiğini iyi bilmelidir. Kimi işler vardır ki, onları düşündükten sonra hemen yapmamız mümkün. Kimseye bağlı olmayan, yapılmasıyla kimsenin zarar görmeyeceği işler. Kimi işler de var ki, onları yalnız düşünmemiz bize o işleri yapma hakkmı kazandırmaz. Başkalarma bağlı, yapılması başkalarının hakkını çiğnemek olarak kabul edilen işlerdir. Bunları birbirinden ayırt etmesini bilmeli, izne bağlı olanları yapmadan mutlaka onlar için gereken izni aldıktan sonra yapmalıyız. Yoksa olumsuz sonuçlarla karşılaşabiliriz.

* İnsanın özgürlüğü, bir başkasının özgürlüğünün başladığı yerde biter: Mülkiyet (sahip olma hakkı) kutsaldır ve kişinin iradesi dışına bir başkasına devredilemez. Bundan dolayı başkasına ait yerlere, canımız öyle istiyor diye, giremeyiz. İzin alınarak yapılması gereken bir iş için bir işi izin almadan yapan, bunun cezasını görür.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna