Denize düşen yılana sarılır atasözünün anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Denize düşen yılana sarılır atasözünün anlamı

Denize düşen yılana sarılır atasözünün anlamı

   

Denize düşen yılana sarılır atasözünün anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Denize düşen yılana sarılır

* Son derece tehlikeli bir durumla karşı karşıya gelen, çaresiz kalan, kurtuluş için bir çıkar yol bulamayan kişi, bu kötü durumdan kurtulmak için her türlü yola başvurur. Öyle ki, en tehlikeli şeylere bile sarılmaya çalışır, onlardan yardım bekler. Çünkü hiçbir tutar seçeneği kalmamıştır.

* Güç durum düşenlerin bundan kurtulmak için her türlü çareye başvurmaları olağandır.

insanın güç duruma düşmesi istenmeyen bir sonuçtur. Ancak bazen öyle durumlar olur ki olaylar kişinin isteği dışında gelişir, insanı güç durumlarda bırakır. Kişi hazırlıksız olduğu için de ne yapacağını bilemez. Tek düşüncesi bu karşılaştığı zor durumdan kurtulmak olur. Böyle anlarda gerçek çözüm yollarıyla birlikte gerçek olmayan yolları da düşünür. Gerçek çözüm yollarından gitmesi için karşısında engeller görünce, ister istemez, zamanında uygun görmediği, belki de tehlikeli gördüğü yollara bile başvurmaktan kaçınmaz.
 

* İnsan çaresizlik denizine düşmeye görsün: Böyle bir durumda varlığı beş para etmez kimselerden bile medet umar. Çok büyük bir tehlike içinde bulunan kimse, kendisine yardım etme imkanı bulunmayan, dahası tehlikeli olan şeylerden bile yardım umar.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna