Demir tavında dövülür ne anlama gelir
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Demir tavında dövülür ne anlama gelir

Demir tavında dövülür ne anlama gelir

   

Demir tavında dövülür ne anlama gelir

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Demir tavında dövülür

* Demirin istenilen biçime sokulabilmesi, çekiçle dövülüp işlenebilmesi için önce ateşte ısınıp kızarması, yumuşaması gereklidir. Bunun gibi her işin yapılması, o işten iyi netice alınması için de en uygun zamanı kollamak ve bundan yararlanmak gereklidir.

* Bir işin yapılması için uygun olan bir zaman, bir durum vardır." anlamında kullanılan bir söz.

* Her şeyin yapılacağı belirli bir zamanı vardır.
 
Olumlu işler, elde edilen başarılar hep zamanında yapılmışlardır. Başarı ile zaman arasında kopmaz bir bağ bulunur. Yapılacak işten başarı elde etmenin tek yolu o işe uygun zamanda başlamaktır. Zaman bir başka deyişle, fırsattır. Fırsatlar, değerlendirildiğinde başarı elde edilir. Zamanında fırsatları iyi değerlendirmeyen, işi yapılması gereken zamanda yapmayanın başarıya ulaşması düşünülemez. Bir iş için gerekli olan şartların hazır olması, o işin zamanını bize gösterir. Böyle zamanlarda yapacağımız işlerden olumlu sonuç elde edebiliriz.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna