Değirmen iki taştan muhabbet iki baştan atasözünün anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Değirmen iki taştan muhabbet iki baştan atasözünün anlamı

Değirmen iki taştan muhabbet iki baştan atasözünün anlamı

   

Değirmen iki taştan muhabbet iki baştan atasözünün anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Değirmen iki taştan muhabbet iki baştan

* Birlikte iş görmek, birlikte yolculuk etmek, birlikte yaşamak isteyen karı-koca gibi insanlar arasında öncelikle bir uyumun olması şarttır. Bu uyum da karşılıklı saygı ve sevgi temeline dayanır. Tek taraflı sevgi ve saygı uyumu sağlamaya yetmez, ortada düzen diye bir şey kalmaz, kurulan beraberlikten de hayır gelmez.

* Karı koca gibi, iş ortağı gibi birlikte yaşayacak, birlikte iş görecek kimseler arasında karşılıklı sevgi bulunmalıdır. Biri ötekini sever de o, berikini sevmezse dirlik, düzen olmaz.Kurulan birlik sarsılır.

Karı koca veya iş ortağı gibi birlikte yaşayacak veya dayanışma içinde olacak kimseler arasında karşılıklı sevgi bulunmalıdır. Biri ötekini sever de o, öbürünü sevmezse dirlik ve düzen olmaz. Kurulan birlik sarsılır.

* Birlikte yapılan işlerin yürümesi, karşılıklı sevgi ve saygıya bağlıdır.
 
Kişi tek başına her şeyi yapamaz. Başkalarının yardımına ihtiyaç duyar. Bir başkasıyla yaşamak, birlikte iş kurmak hep bu ihtiyaçlardan doğmuştur. Birlikte iş yapmaya, birlikte yaşamaya karar verenlerin, birliği sürdürmek için çabalamaları gerekir. Çabaların başarıya ulaşması da kişilerin her şeyden önce birbirlerini sevmelerine sonra da birbirlerini saymalarına bağlıdır. Sevgi ve saygı karşılıklı olmalıdır. Karşılıklı olmayan sevgi ve saygı ortamında birlikteliğin sürmesi düşünülemez.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna