Darı unundan baklava incir ağacından oklava olmaz anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Darı unundan baklava incir ağacından oklava olmaz anlamı

Darı unundan baklava incir ağacından oklava olmaz anlamı

   

Darı unundan baklava incir ağacından oklava olmaz anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Darı unundan baklava, incir ağacından oklava olmaz

* Kötü malzeme ile güzel bir iş meydana getirilemez. Yeteneksiz kişiler, büyük sorumlulukların gerektirdiği çabayı gösteremezler.

* Her işin kendine has araç ve gereci vardır. O işten sağlıklı bir sonuç alınmak isteniyorsa uygun olan araç ve gereç kullanılmalıdır. Kötü, uygun olmayan araç ve gereçlerle iyi bir şey, kaliteli bir ürün alınamaz.

* Her işin yapılması ayrı araç gerece bağlıdır. Herşey yakışığına, kendi özüne uygun yapılır.
 
Bazı insanlar vardır; pratik olmaya özenirler, ellerindeki imkânların özellik ve niteliklerini hesaplamadan her işi kolaylıkla halledebileceklerini sanırlar. Oysa, her iş kendine özgü imkânlar, değişik araçlar ve gereçler gerektirir.
 
Bu bakımdan imkânları bilmek ve değerlendirmek çok önemlidir. Aksi halde, yapılan herşey biçimsiz ve yakışıksız olur; ihtiyacı karşılamaz.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna