Dağ dağa kavuşmaz insan insana kavuşur atasözünün anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Dağ dağa kavuşmaz insan insana kavuşur atasözünün anlamı

Dağ dağa kavuşmaz insan insana kavuşur atasözünün anlamı

   

Dağ dağa kavuşmaz insan insana kavuşur atasözünün anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Dağ dağa kavuşmaz insan insana kavuşur

* İnsanlar gezen, dolaşan, hareket eden varlıklardır. Bir yerden kalkıp başka bir yere gidebilirler. Arkadaşlar, dostlar, tanıdıklar birbirlerinden ne kadar uzakta olurlarsa olsunlar, günün birinde, bir yerde karşılaşabilirler; hatta hiç karşılaşmayacaklarını sanan insanlar dahi birbirlerine kavuşabilirler.

* İnsanlar, dağlar gibi yerlerinden kımıldamayan cansızlar değildir. Dostlar, tanışlar, birbirlerinden ne denli uzak düşmüş olurlarsa olsunlar ve buluşmaları ne denli güçleşmiş bulunursa bulunsun, günün birinde kavuşabilirler.

* Ayrılan insanlar, buluşmaları ne kadar güçleşirse güçleşsin, günün birinde kavuşabilirler.
 
Canlı olarak insanları cansızlardan ayıran önemli bir ayrıcalık, insanların yer değiştirme özelliklerinin oluşudur. İsterlerse ve durumları elveriyorsa, bulundukları yerden istedikleri yere gidebilirler. Tanışlar, dostlar ayrıldıkları zaman, ayrılıkları sonsuza kadar sürmez. Buluşmayı, kavuşmayı istedikleri sürece, aradaki uzaklık ne kadar olursa olsun mutlaka kavuşabilirler. Kimileri, «nasıl olsa bir daha görüşmeyiz» anlayışıyla başkalarına karşı kötülükte bulunurlar. Ama zamanla olayların onları tekrar karşı karşıya getirdiğini görür, yaptıklarından utanırlar. İlerde böyle bir duruma düşmemek için, gerektiği şekilde davranmalıyız

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna