Çok bilen çok yanılır anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Çok bilen çok yanılır anlamı

Çok bilen çok yanılır anlamı

   

Çok bilen çok yanılır anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Çok bilen çok yanılır

* Bir insan çok bilgi sahibi olabilir. Ama bu demek değildir ki her şeyin mahiyetini biliyor. Onun da bilmediği, inceliğini kavramadığı pek çok şey vardır. Bu bakımdan bilgisi sebebiyle bir insan kendisine güvenip öyle olur olmaz şeylere karışmamalıdır. Yoksa yaptığı bir hareket, söylediği bir söz, fark etmediği bir durum onu yanılgıya düşürüp zor durumda bırakabilir.

* İnsan ne kadar çok şey bilirse bilsin, bilmediği daha çoktur. Bilgisine aşırı güvenen kişi, bilmediği şeylere karışır ve bunlarda yanılır.

* Bilginin sınırı yoktur. Çok bildiğini söyleyenler büyük bir yanılgıya düşerler.
 
Bilginin sınırsız olmasının yanında, insanın alabileceği bilgi kapasitesi sınırlıdır. Her şeyi bildiğini iddia eden veya kendisini öyle tanıtan, bu düşüncesinin yanlışlığını zamanla anlar. Doğru ve yeterli bilgiye sahip olduğunu sandığı bir konuda, kendisinden daha üstün biriyle karşılaşınca yanılgılarını görüp, utanabilir. Bunun yanında bilgiler de yenilenmek ister. Bilgilerini yenilemeyen birinin de yanılgısının çoğalacağını unutmamamız gerekir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna