Çobansız koyunu kurt kapar anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Çobansız koyunu kurt kapar anlamı

Çobansız koyunu kurt kapar anlamı

   

Çobansız koyunu kurt kapar anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Çobansız koyunu kurt kapar

* Elindeki nesneleri kaybetmek, birine kaptırmak istemiyorsanız gereken önlemleri alıp koruyunuz.

* Yöneticisi ve koruyucusu bulunmayan, başsız kalan toplum onun bunun saldırısına uğrar; sonunda dağılıp çözülür.

* Koruyucusu, yöneticisi bulunmayan kişiyi ve topluluğu düşman ezer. Topluluktan ayrılan ve mensup olduğu milletin değer yargılarını hiçe sayan kimse bunun bedelini mutlaka öder.

* Yöneticisiz kişi veya toplumlar başkaları tarafından yok edilir. Değer verilen bir şeyin, bir güzelin düşmanı da çok olur. Böyle değerleri koruyacak, yönetecek birinin bulunması gerekir. Çünkü değerliyi,, güzeli ele geçirmek için kötüler sürekli fırsat kollarlar. Onların bu bekleyişleri ancak bizim korumalarımızla, başlarına vereceğimiz yöneticilerimizle sonuçsuz kalabilir. Değer verdiklerimizin yok olmaması için onları yönetecekleri seçerken çok dikkatli olunmalıdır. Yoksa yine de amaca tam anlamıyla hizmet edilmez.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna