Çok yaşayan bilmez çok gezen bilir anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Çok yaşayan bilmez çok gezen bilir anlamı

Çok yaşayan bilmez çok gezen bilir anlamı

   

Çok yaşayan bilmez çok gezen bilir anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Çok yaşayan bilmez çok gezen bilir

* İnsanın bilgisi yaşıyla ölçülemez. Uzun bir ömür süren ama çevresinden hiç ayrılmayan kimselerin bilgileri de sınırlıdır. Oysa çok gezen, çok yer gören kimseler daha bilgilidirler. Çünkü onlar gördükleri yerler hakkında ayrı ayrı bilgiler edinmişler ve bilgi dağarcıklarını zenginleştirmişlerdir.

* Çok gezen, çok yer gören, çok şey öğrenir. Çok yaşayan, çok okuyan onun bildiklerini bilmez. ama onunda bildikleri sınırlı olabilmektedir yani.

* Çok gezen, çok yer gören, çok şey bilir. Bilginin kaynağı çok çeşitlidir. Kimi bilgiler kitaptan, kimileri yaşarken edinilen hayat tecrübelerinden, kimileri de gezmeden edinilir. Öğrenilen bilgilerin sürekli olanları, unutulmayanları, kişinin bizzat görerek, yaşayarak elde ettiklerdir. Çok yaşayan ile çok kitap okuyanın aldığı bilgiler, yaşadığı süre veya okuduğu kitap ile sınırlıdır. Oysa çok gezen kişinin bilgileri, gezdiği yerlerde görüp duydukları ile, yaşadığı bilgiler olacağı için hem diğerlerinden fazla olacak, hem de sürekli olacaktır. Bu yüzden çok gezenin daha çok bilgi sahibi olduğu kabul edilir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna