Çok koşan çabuk yorulur atasözünün anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Çok koşan çabuk yorulur atasözünün anlamı

Çok koşan çabuk yorulur atasözünün anlamı

   

Çok koşan çabuk yorulur atasözünün anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Çok koşan (seğirten) çabuk (tez) yorulur

* Hemen her işte sağlıklı sonuca ulaşmak dengeli çalışmakla mümkündür. İnsanın gücü bellidir. Gücünün üstünde çalışır, aşırı çaba gösterirse çabuk yorulur; yorgun düşer, dolayısıyla sonuca da geç ulaşır. Gücünün üstüne çıkmadan, kendisini çok yormadan çaba harcayanlar hem sürekli çalışırlar, hem de sonuca daha kolay ulaşırlar.

* Ne türlü çalışmada olursa olsun, aşırı çaba gösteren çabuk yorulacağı için sonucu elde etmekte gecikir. Sürekli çalışabilmek ve sonuca kavuşabilmek için harcanan çabanınyormayacak ölçüde olması gerekir.

* İnsan hangi iş yaparsa yapsın, çalışma hızını ölçülü tutmak zorundadır; yoksa birden yorulur ve işi sonuna kadar götüremez. Hızlı koşanın yorulması normaldir; dengeli ve hesaplı koşmak nasıl uzun mesafe almayı kolaylaştırırsa insan işlerinde de dengeli ve ölçülü davranmalı.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna