Çam sakızı çoban armağanı ne demek
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Çam sakızı çoban armağanı ne demek

Çam sakızı çoban armağanı ne demek

   

Çam sakızı çoban armağanı ne demek

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Çam sakızı, çoban armağanı

* İnsanlar birbirlerini sevindirmek, mutlu etmek için karşılıklı hediyeleşirler. Bu hareket insanların gönüllerini okşar, onları birbirlerine yaklaştırır. İnsan ne kadar yoksul olsa da böyle bir eylemde bulunmak ister. Ne var ki o, varlıklı insanlar gibi değeri yüksek armağanlar veremez. Onun armağanı küçük bir şeydir. Ama taşıdığı değer büyüktür. Davranışı da soylucadır.

* Varlıksız kimsenin armağanı küçük birşey olur. Hediyede çokluk ve değerden önce içtenlik aranmalıdır.

* Verilen armağanları maddi değerleriyle ölçmemeliyiz
 
Toplumsal bağı güçlendirmede verilen armağanların büyük bir rolü vardır. İyi ve kötü günlerinde birbirlerini unutmadıklarının bir belirtisidir. Armağan alan kişi verilen armağanın maddî değerine bakmamalıdır. Kendisinin hatırlandığını kabul edip sevinmelidir. Çünkü herkes maddî gücüne göre armağan verir. Maddi gücünden daha düşük değerde armağan verenler ayıplanabilir, ancak yoksul bir kişinin bize vereceği küçük bir armağan küçümsenmemelidir. Herkesi olduğu gibi kabul edebilme olgunluğuna ulaşınca daha çok mutlu oluruz.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna