Çabuk parlayan çabuk söner anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Çabuk parlayan çabuk söner anlamı

Çabuk parlayan çabuk söner anlamı

   

Çabuk parlayan çabuk söner anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Cahilin dostluğundan alimin düşmanlığı iyidir

* Bazı insanlar vardır ki bir olay karşısında çok çabuk öfkelenip kızarırlar. Ancak öfkelenip kızdıkları gibi de çabuk sakinleşirler.

* Bazı insanlar hak etmedikleri hâlde, kimi yolları kullanarak, yasa ve kurallara uymaksızın önemli mevkilere, makamlara çok kısa zamanda gelirler; ancak o görevin ehli, o makamın adamı olmadıkları anlaşıldığında da çabucak o yerden uzaklaştırılırlar.

* Olağan sayılmayacak kadar kısa bir zamanda olan bir gelişmenin sürekli olamayacağını anlatır. Kısa zamanda lakin köksüz olan gelişme çabuk durur

* Yeterli bilgi birikimi olmayan bir kişi şans eseri önemli bir mevkiye yükselebilir. Ancak o görevin niteliklerini taşımadığından dolayı kısa zamanda görevinden alınacak ya da daha basit bir göreve getirilecektir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna