Cana geleceğine mala gelsin
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Cana geleceğine mala gelsin

Cana geleceğine mala gelsin

   

Cana geleceğine mala gelsin

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Cana gelecek (kaza-zarar) mala gelsin

* Eğer bir kaza gelecek ve zarar görecekse insan, canına değil malına gelsin. Çünkü kazaya uğrayan, zarar gören malın tekrar kazanılması veya elde edilmesi mümkündür. Ama can için durum böyle değildir. Cana gelen felâketler silinmeyecek izler bırakır. Bir kazadan ötürü insan ölebilir, sakat kalabilir, dolayısıyla böylesi zararları gidermek mümkün değildir.

* Zarardan kurtulma imkanı yoksa, bunun cana değil, mala gelmesi tercih edilir. Mal kazanılabilir; fakat kaybedilen can tekrar kazanılamaz. Bundan dolayı canı korumak için mal feda edilir.

* Canı korumak için mal feda edilmelidir. 
însan malı, canını rahat yaşatmak için kazanır. Bunun için birçok fedakârlıklarda bulunur ama daha sonra rahat eder. Ancak insan bazen ikisi arasında tercih yapmak zorunda kalır. Olaylar bunu gerektirir. Mal can için gerekli olmakla birlikte onu da kazanan yine candır. Böyle bir tercih yapmak durumu doğunca, canı kurtarmak için çekinmeden mal feda edilmelidir. Can sağlığı, malı her zaman kazanabilir. Fakat tek başına mal hiçbir işe yaramaz.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna