Can çıkar huy çıkmaz anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Can çıkar huy çıkmaz anlamı

Can çıkar huy çıkmaz anlamı

   

Can çıkar huy çıkmaz anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Cahilin dostluğundan alimin düşmanlığı iyidir

* Hayat boyu kazanılan alışkanlıklar da gelişir. Ama değiştirmek çok zordur. Kişi ölünceye kadar devam eder.

* Huy, kişiliğin bir parçasıdır; kişiyle birlikte doğar, kişiliğinin gelişmesiyle birlikte oluşur ve artık ölünceye kadar sürüp gider. Bu değerlendirme herkes için geçerli değildir. Peygamberimiz, "huyunuzu güzelleştiriniz" buyurmuştur. Huy güzelleşebildiğine göre, demekki değişiyor, diye düşünmelidir.

* Huy insanın doğuştan beraberinde getirdiği davranış özelliğidir. Huyun nitelikleri soyaçekime bağlıdır. Sosyal çevrenin etkisi, aldığı bilgi ve görgü huyu büyük ölçüde değiştirmez, ancak ortaya çıkış biçimini değiştirebilir. Bu nedenle beğenilmeyen bir huyu değiştirmeye kalkmak pek sonuç vermez. Önemli olan kişilerin huylarını tanımak ve ona göre davranmaktır. İnsanlar arasındaki uyum da ancak böyle sağlanabilir. Yoksa huyu istediğimiz biçimde olmayanları dışlayacak olursak yalnız kalırız.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna