Cahilin dostluğundan alimin düşmanlığı iyidir
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Cahilin dostluğundan alimin düşmanlığı iyidir

Cahilin dostluğundan alimin düşmanlığı iyidir

   

Cahilin dostluğundan alimin düşmanlığı iyidir

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Cahilin dostluğundan alimin düşmanlığı iyidir

* Alim her şeyi bilen kimsedir. Yaptığının sonuçlarını bilir ve katlanır. Kendisi ile dost olmak mümkün olduğu gibi düşman olunduğu zaman da bir noktada anlaşmak mümkündür. Cahil kişiler iyi niyetli görünseler de onlarla anlaşmak güçtür, hatta mümkün değildir.

* Cahil kimse, bilgisizliğinden dolayı, iyilik yapıyorum derken insana kötülük yapabilir. Bundan dolayı cahilin zararının nerede, ne zaman dokunacağı kestirilemez. Kişi, bilgili düşmanın ise nasıl bir kötülük yapabileceğini az çok tahmin edebilir. Bundan dolayı yırtıcı hayvanlardan kaçar gibi cahillerden ırak durmalı, onları dost edinmemelidir.

* Cahil kişiler iyi niyetli görünseler de onlarla anlaşmak zordur. İnsana ister istemez kötülük yapabilirler. Âlim ise her şeyi bilen insandır. Yaptığının sonuçlarını bilir ve katlanır. İnsana kötülük yapsa bile fazla zararı dokunmaz.
 
Akılcı davranmayan dost insana iyi yol göstermez; oysa akıllı ve zeki düşmanın yapacağı kötülüğü insan önceden sezebildiği için daima tedbirli davranır.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna