Büyük başın derdi büyük olur
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Büyük başın derdi büyük olur

Büyük başın derdi büyük olur

   

Büyük başın derdi büyük olur

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Büyük başın derdi büyük olur

* Bir iş ne kadar büyükse çözüm bekleyen sorunları da o kadar büyük olur. Dolayısıyla bir işletmeyi idare eden, bir toplumu yöneten, kısacası büyük işlerin başında bulunan kimselerin de hem sorumlulukları, hem de dertleri büyük olur.

* Büyük sorumluluk alanların karşılaşacağı güçlükler de çoktur." anlamında kullanılan bir söz.

* Kişinin işi büyüdükçe sorunları da o kadar büyür. İş, kişilerin ruhsal yapılarını çok etkilemektedir. Karşılaşılan sorunlar da yapılan iş ile orantılı olur. Gelişen işlerde sorunlar çoğalır. Onların üstesinden gelmek için, insan sürekli düşünmek zorunda kalır. Zamanında çözümlenmeyen sorunlarla, insanm ruh sağlığı olumsuz yönde etkilenir. Gittikçe büyüttüğümüz işimizin sorunlarını azaltıp, olumsuzluklarından etkilenmemek için, her şeyi zamanında ve saptanan planlar çerçevesinde yürütmeliyiz. Büyük işler yaptıkları halde, hiç dertleri olmayan iş adamları, başarılarını buna borçludurlar.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna