Bugün bana ise yarın sana
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Bugün bana ise yarın sana

Bugün bana ise yarın sana

   

Bugün bana ise yarın sana

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Bugün bana ise yarın sana

* Neyin ne zaman olacağı bilinmez; bu ister felâket, ister nimet olsun. Bugün ben bir felâket ve haksızlıkla karşılaşmışsam, yarın da sen aynı durumla karşılaşabilirsin. Bugün sen nimetler içinde bulunup mutluysan, yarın da ben kavuşup mutlu olabilirim. Bunu aklından çıkarma.

* Bugün bir kimsenin başına gelen kötü bir durum, yarın başkasınında başına gelebilir. Bundan gerekli ders alınmalıdır. / Nimetlerde böyledir: Onlarda zaman içinde sahip değiştirir. Bugün zengin olan yarın yoksul, bugün yoksul olan yarın zengin olur.

* Birinin başına gelen kötü bir olaydan, bizim de başımıza gelebileceğini düşünerek ders almalıyız. İnsan olaylar karşısında duyan, düşünen bir varlıktır. Kendi başına gelmese bile olayları yorumlayıp kendine bir ders almasını bilir. İlerde aynı olay onun da başına gelebilir. Zamanında kendisi de ders almış, davranışlarını ona göre ayarlamışsa, olumsuz olaylar karşısında pek etkilenmez. Ama ders almazsa, hatta kötü olayla karşılaşanları küçümser, onları hor görürse, aynı olay kendisinin başına geldiğinde kimse onu hoş görmez, yardım bile görmez. îyi insan başkasının başına gelene, kendi başına gelen kadar üzülendir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna