Boynuz Kulağı Geçer
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Boynuz Kulağı Geçer

Boynuz Kulağı Geçer

   

Boynuz Kulağı Geçer

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Boynuz kulağı geçer (Boynuz kulaktan sonra çıkar ama kulağı geçer)

* Eğitime sonradan da başlasa kimi yetenekli, becerikli, öğrenme ve kavrama gücü gelişkin olan çırak veya öğrenci, ustasından ya da öğreticisinden daha ileri gidebilir; onlardan daha başarılı olabilir.

* Her nesil, bir önceki nesle göre daha çok imkan bulur: Bu imkanlar maddi olduğu kadar manevi olabilir. Bundan dolayı bu konu üzerinde sonradan yetişen kimse, daha önce yetişmiş olanları geride bırakır.

* Yeni yetişenler onları yetiştirenleri geride bırakır. Kuşaklar arasında görüş ve davranış farklılıklarının olması doğaldır. Yıllardan beri bu böyle süregelmiştir. Yeni yetişenler, öncekilerden daha ilerde olmasaydı, uygarlık dediğimiz kavram olmazdı. Önce yetişenlerin açtıkları yolda yeniler gidecek, ama daha yeni düşüncelerle, daha farklı olarak. Toplumun gelişmesi ancak bu şekilde mümkün olabilir. Bu düşünceye içtenlikle inanan Atatürk, gençliğe büyük değer vermiş, onları cumhuriyetin bekçisi olarak nitelemiştir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna