Borçtan korkan kapısını büyük açmaz
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Borçtan korkan kapısını büyük açmaz

Borçtan korkan kapısını büyük açmaz

   

Borçtan korkan kapısını büyük açmaz

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Borçtan korkan kapısını geniş (büyük) açmaz

* Alacaklının yanında yüzü yerde olmak istemeyen, borç etmekten korkan kimse tedbirli olur; masraflarını kısar, gelişi güzel harcamalar yapmaktan kaçınır, kendine uygun bir yol seçip ona buna ziyafet vermekten uzak durur.

* Borç etmek istemeyen fazla açılmaz; şuna buna ziyafet çekmez. Giderlerini kısar; kendi durumuna uygun bir yaşama yolu tutar.

* Borçtan korkan, borcunu ödeyememekten çekinen kişi harcamalarına dikkat eder. Mümkün olduğunca harcamalarını kısmaya çalışır. Fuzuli harcamalardan, keyfi harcamalardan kaçınır. İnsanlar normalde de keyfi harcamalardan kaçınmalıdırlar. Nasıl olsa öderim deyip harcama yaparsanız, borcunuzu ödeme zamanında sıkıntı çekebilirsiniz. Bugün için kredi kartı kullananların büyük bölümü borçlarını ödeyememektedirler. Nasıl olsa taksitli, nasıl olsa öderim dediğinizde ve bir sıkıntı ile karşılaştığınızda borcunuzu ödeyemez duruma düşebilir, daha da kötü günler geçirebilirsiniz. En iyisi harcamalarınıza dikkat etmeniz, bütçenizde dengeyi bozmamanızdır.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna