Borç yiğidin kamçısıdır
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Borç yiğidin kamçısıdır

Borç yiğidin kamçısıdır

   

Borç yiğidin kamçısıdır

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından uzaklaşmış birden çok sözcükten oluşan, bir kavramı ya da durumu karşılayan kalıplaşmış sözcük gruplarıdır.

Borç yiğidin kamçısıdır

* Birisine borçlanan, borcunu da ödemek isteyen kimse kendini daha çok çalışmak ve kazanmak zorunda hisseder; bu yönde girişimde bulunur.

* Alınan borç, borçlananı daha çok çalışmaya zorlar. Kişiler geçimlerini sağlamak için çalışmak zorundadırlar. Elde olmayan nedenlerle, bazen kazandıklarımızla harcadıklarımız arasında bir denge tutturamayız. Böyle durumlarda ilerde ödenmek üzere başkasından borç alınır. Bize borç verenler, bizim ödeyebileceğimize inandıkları için istediğimizi verirler. Borcu zamanında ödemek, kişiliğimize verdiğimiz değeri gösterir. Bize olan inancı boşa çıkarmamak, sözümüzde durmak için, çalışmamız gerekir. Kendi geçimimiz için harcadığımız çabaya, aldığınız borcu ödemek için harcayacağımız çaba eklenince, daha çok çalışmak zorunda kalırız.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna