Bir sürçen atın başı kesilmez
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Bir sürçen atın başı kesilmez

Bir sürçen atın başı kesilmez

   

Bir sürçen atın başı kesilmez

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Bir sürçen atın başı kesilmez

* Kusursuz insan olmaz. Hemen her insan bir yanlışlık yapabilir. Bu bakımdan sürekli iyi iş yapan, doğru yoldan çıkmayan, kişiliğini her yönüyle kanıtlamış olan bir kimseyi, bir kez hata yaptı diye gözden çıkarmak, olumsuzlamak ve cezalandırmak doğru değildir. Yapılacak şey, yalnızca uyarıda bulunmak olmalıdır.

* Şimdiye değin sizi memnun etmiş olan kişi bir kez yanlış bir iş yapmışsa onun için eskidenedindiğiniz kanıyı hemen değiştirmeyiniz ve kendisine ağır bir ceza vermeyiniz.

* İyi tanıdığımız kişilerin bir kötü davranışları üzerine, onları gözden düşürmemeliyiz.
 
Kişileri genel tutum ve davranışlarıyla değerlendirmeliyiz. Değeri verirken de iyi ve kötü yanlarını ayrı ayrı kefelerde tartmalı, ağırlığına göre de kişileri adlandırmalıyız. Kusursuz insan bulmak, düşünülemez. Yeter ki kusurlar sürekli ve zararlı olmasın. Yıllarca bize iyi görünmüş, herkesçe iyi olarak tanınmış kişileri, ellerinde olsun veya olmasın, yanlış bir davranışları karşısında en büyük ceza ile cezalandırmamalıyız. Onları cezalandırırken bir zamanlar bize yaptıkları iyilikleri de değerlendirerek kararımızı vermeliyiz.

* Bir kimse hakkında sağlam bir kanaat edinmek uzun süre ister. Şimdiye kadar sizi memnun etmiş olan kimse bir kez yanlış bir iş yapmışsa onun için eskiden edindiğimiz kanaati hemen değiştirmeyi ve kendisine ağır bir ceza vermeyiz. Yanılmak ve hata etmek insana özgü birşeydir. Bunu unutmamalıyız.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna