Bir acı kahvenin kırk yıl hatırı vardır atasözünün anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Bir acı kahvenin kırk yıl hatırı vardır atasözünün anlamı

Bir acı kahvenin kırk yıl hatırı vardır atasözünün anlamı

   

Bir acı kahvenin kırk yıl hatırı vardır atasözünün anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Bir fincan (acı) kahvenin kırk yıl hatırı (hakkı) vardır.

* İnsanlar kendilerine yapılan en küçük bir iyiliği kolay kolay unutmazlar. Birisi size bir fincan kahve içirmek gibi küçük bir iyilik etmiş ya da sizinle bu kadarcık bir dostluk kurmuş olsa, bunu unutmamanız, o kişinin her zaman hatırını saymanız gerekir.

* Bize yapılan küçük bir iyiliği gösterilen dostluğu asla unutmamalıyız.
 
Toplumumuzda kahve, çok değer verilen kişilere sunulur. Sunulan kahve ile yeni dostluklar kurulur, dargınlar barışır, büyük antlaşmalar, kahve ile pekiştirilir. Saygı ifadesi olduğu için de küçükler büyüklerin yanında kahve içmez. Burada bütünüyle iyilik, dostluk anlamında kullanılmıştır. Kendimizden küçük bile olsa dostluk veya yardım gördüğümüz kişiye karşı davranışlarımızda saygılı olmamız gerektiği, yapılan iyiliklerin unutulmasının, iyi insanlarm davranıp özelliği olduğu anlatılmaktadır.

* İyilik küçük de olsa unutulmaz.

* İyilik küçük de olsa aklımızda kalır çünkü iyiliği yapan kişi iyilik yapılan kişiye giderse o kişi de elinden geleni yapar ve bunun karşılığında hep iyilik almaya devam eder.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna