Bir elin nesi var iki elin sesi var
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Bir elin nesi var iki elin sesi var

Bir elin nesi var iki elin sesi var

   

Bir elin nesi var iki elin sesi var

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Bir elin nesi var, iki elin sesi var

* İnsanın gücü sınırlıdır. Kişi, her işi tek başına halledemez Tek başına halletmeye kalktığında mutlaka başaramayacağı işler olacaktır. Bu durumda, işleri başarabilmek için başkalarıyla işbirliğine, dayanışmaya girer. Güçleri birleştirerek zor işlerin altından böylelikle kalkar.

* Bir insanın gücü, imkanı sınırlıdır. Bundan dolayı büyük işleri tek başına yapamaz. Başkası ile işbirliği yapmalıdır ki önemli bir varlık gösterebilsin.

* İnsan büyük işleri tek başına yapamaz. Başkasıyla iş birliği yapmalıdır ki, önemli bir varlık gösterebilsin.

* Büyük işler elbirliğiyle yapılan çalışmalarla başarılabilir.
 
İnsanın yetenek ve gücünün belirli bir ölçüsü vardır. Yapacakları çok sınırlıdır. Büyük bir çalışma gerektiren işlerde başarı sağlamak için birçok kişinin düşünce ve çalışmasına ihtiyaç duyulur. Tek bir insanın böylesine büyük bir çalışmayı yürütmesi ya mümkün olmaz, ya da bizim beklediğimiz sürede gerçekleşmez. Zamanımız hız çağıdır. Hız çağı olduğu kadar da iyinin, güzelin, hatta en güzelin çağıdır. İşlerin hızla ve üstün niteliklerde başarılması da haliyle birçok kişinin düşünce ve emeğinin birlikte çalışmasıyla sağlanabilir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna