Bir deli kuyuya bir taş atmış kırk akıllı çıkaramamış
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Bir deli kuyuya bir taş atmış kırk akıllı çıkaramamış

Bir deli kuyuya bir taş atmış kırk akıllı çıkaramamış

   

Bir deli kuyuya bir taş atmış kırk akıllı çıkaramamış

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Bir deli kuyuya bir taş atmış kırk akıllı çıkaramamış

* Aklî dengesini yitirmiş kimi insanların yaptıkları öyle işler vardır ki, bunu akıllı insanlar bir araya gelse ne yorumlayabilir, ne de çözebilirler. 

* Kimi zaman bir insan öyle delice bir iş yapar ve zarara yol açar ki, pek çok akıllı kimse bir araya gelir ama bu zararı gideremez; işi de düzeltemez.

* Birinin yaptığı olumsuz ve yersiz bir iş, birçok kimseye zarar verebilir. Onu düzeltmek de zordur.
 
Akılla yapılmayan bir iş bazen o kadar karışır ve zorlaşır ki, çözümü olanaksız duruma girer. Bundan sonra işin içine akıl da karışsa, deneyimliler de uğraşsa kolay kolay düzeltilemez.

* Delice yapılmış bir iş, bazen birçok akıllı tarafından bile düzeltilemez.
 
Zaman zaman dengesiz davranışlarıyla büyük zararlara yol açan kişileri eleştirmek için kullanılan bir sözdür. Zararsız gibi görünen bu kişilerin yapacakları mantıktan uzak, olumsuz işlerden etkilenmemek için,, hazırlıklı olmalıyız. Onları tanımalı, güç ve yetenekleri ölçüsünde iş vermeliyiz. Böyle yapmadığımız taktirde, yapacakları kötü işleri düzeltmek için çok uğraşmak gerekecek, bizler de istemediğimiz durumlarla karşılaşmamızın sonunda üzülmek zorunda kalacağız.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna