Bin bilsen de bir bilene danış
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Bin bilsen de bir bilene danış

Bin bilsen de bir bilene danış

   

Bin bilsen de bir bilene danış

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Bin bilsen de bir bilene danış

* Herkes eşit bilgiye sahip değildir. Çok iyi bildiğimizi sandığımız konunun bilmediğimiz bir yanı olabilir, o konuyu bizden daha iyi bilenler de çıkabilir. Bu yüzden bir işe kalkışmadan önce bu gibi kimselere danışmalı, onların bilgi ve tecrübelerinden yararlanmalıyız. Eksiğimizi ancak böyle giderebilir, yanlışımızdan ancak böyle kurtulabilir, iyi bir sonuca da ancak böyle kavuşabiliriz.

* İnsan bir şeyi ne denli iyi bilirse bilsin, kendisinden daha iyi bilen bulunur. Onun için, bir işebaşlamadan o iş üzerindeki geniş bilgisi herkesçe kabul edilen kimsenin düşüncesi alınmalıdır.

* Bir işe başlamadan, mutlaka o işi bizden daha iyi bilene danışmalıyız.
 
İnsanın her şeyi bilmesi mümkün değildir. Bir konuda ise çok şey bilebilir. Ancak bildiği de hiçbir zaman, o konuda bulunan bilgilerin hepsi olamaz. Kendisinin bilmediğini bilen bir başkası olabilir. Erdemli insan, bilgisinin ölçüsünü bilen, bilmediklerini öğrenmeye çalışandır. Bu nedenle bir konuyu bizden daha iyi bildiğine inandığımız kişilerin düşüncelerini almamız, yapacağımız işin sağlıklı olması için gereklidir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna