Bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıptır
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıptır

Bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıptır

   

Bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıptır

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıptır

* İnsan hayatı için bilgi oldukça önemlidir. Ne ki insan her şeyi bilmez. Bilmesine de imkân yoktur. İnsanın her şeyi bilmemesi doğaldır. Bunun utanılacak bir yanı da yoktur. Ancak imkân varken bilmediklerini sorup öğrenmemesi, biliyorum tavrıyla bir işe girişmesi son derece sakıncalıdır ve kusurludur. Çünkü yanlış bir yola saparak hem kendine, hem de başkalarına zarar verebilir.

* İnsan ne kadar bilgili olursa olsun, bilmediği şeyler mutlaka olacaktır. Kişinin öğrenme yeteneği sınırlı olduğundan bazı şeyleri bilmemesi kusur değildir. Asıl kusur öğrenme isteği ve iradesi göstermemektir. Bilmediği bir işi sorup öğrenmeden yapmaya kalkışmak bir eksikliktir. Çünkü yanlış ve zararlı bir yola sapılmış olabilir.

* Bilmediklerimizi sorup öğrenelim. Öğrenmekten utanmayalım.
 
İnsanların her şeyi bilmesi mümkün değildir. Mutlaka bilmediğimiz konular olacaktır. Bilmedeğimiz konulardan utanmamız gerekmez. Ancak bilmediklerimizi öğrenmek için çaba harcamıyorsak, o zaman utanmalıyız. Bilginin sınırı olmaz. Her bilmediğimizi de öğrenmeye kalkmamız gereksiz olur. Merakımızın, yeteneğimizin olduğu konularla ilgili bilgileri almamız gerekir. Diğer bilgilerin nerede olduğunu bilmek de bize yeter.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna