Bilgisiz insan meyvesiz ağaca benzer
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Bilgisiz insan meyvesiz ağaca benzer

Bilgisiz insan meyvesiz ağaca benzer

   

Bilgisiz insan meyvesiz ağaca benzer

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Bilgisiz insan meyvesiz ağaca benzer

* Okuyup bilgi sahibi olmayan cahil kişiler, meyvesiz ağaçlar gibi insanlığa fayda sağlamazlar.

* Bir insanı diğer insanlardan ayıran özelliklerinden birisi bilgili olmasıdır. Bilgi, insanların toplum içinde belirli bir mevkiye sahip olmasındaki en büyük faktördür. Bilgiden zarar gelmeyeceği gibi tam aksine bizi ileri seviyelere taşıyabilecek ve başarıdan başarıya sürükleyecek bir yararı vardır. Bilgiye sahip olamayanlar ise bu hayatta oldukları yerde sayıklar hatta daha da dibe batarlar.
 
Başarıya giden yolda bilginin çok büyük payı vardır. İnsan sürekli yeni şeyler öğrenebilir ve kendisini geliştirebilir. Bilgi kazanımı, iyi bir eğitim, çeşitli tecrübeler ve meraklı bir yapıya sahip olup çokça kitap okumakla sahip olunur. Yeterli bir bilgiye sahip olursak biz insanların peşinden değil, insanlar bizim peşimizden koşarlar. Bilgili insan bol meyve veren bir ağaç gibidir ve asla kuruması mümkün değildir. Bilgi sahibi olmayan bir insan ise tıpkı meyvesiz ağaca benzer ve meyve vermeyen ağaç hiçbir işe yaramaz, kimseye faydası dokunmaz.
 
Hayatta belirli bir amaca ulaşmak için bilgi çok gereklidir. Bilgilerimizi sürekli tazeleyip üstüne yenilerini eklediğimizde hayatta hedeflediğimiz yolda yürümemiz çok daha kolay olur.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna