Bedava sirke baldan tatlıdır
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Bedava sirke baldan tatlıdır

Bedava sirke baldan tatlıdır

   

Bedava sirke baldan tatlıdır

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Bedava sirke baldan tatlıdır

* Emek verilmeden, karşılığı ödenmeden ele geçirilen şeylerin kıymeti ne kadar düşük olursa olsun kişinin pek hoşuna gider.

* Para verilmeden ele geçen şeyler çok hoşa gider. Karşılığı ödenmeden alınan bir mal önemsiz ve değersiz bir eşya da olsa insanın hoşuna gider.  Sirke ekşi bir gıdadır ama bedava olduğunda sirke bile baldan tatlıdır. Mübalağa sanatı kullanılan bir atasözüdür.

* Para verilmeden elde edilenler, değersiz bile olsa, çok değerli gözükür. Hiçbir değer bedelsiz değildir. Kiminin bedeli parayla ödenir, kimininse harcanan emekle. Kendi alın terimizle kazandıklarımızla ele geçirdiklerimiz bizim için çok değerli olur, onları en iyi şekilde koruruz. Oysa hiçbir ekmek, hiçbir çaba harcamadan ele geçirdiğimiz varlıklar, daha tatlı gelir ancak, bunların değerinin süresi uzun olmaz. Kendi emeğimizle elde edilmedikleri için iyi korunmaz, kısa sürede tükenirler. Bir anlık rüya gibi gelip geçici olurlar, insan kendi alın teriyle kazanmalı ki elde ettiklerinin değerini bilebilsin.

* Bir bedel ödemeden elde ettiği şeyler insana çok tatlı gelir. Para verilmeden ele geçen şeyler çok hoşa gider.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna