Azıcık aşım kaygısız başım
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Azıcık aşım kaygısız başım

Azıcık aşım kaygısız başım

   

Azıcık aşım kaygısız başım

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim ise; Genellikle gerçek anlamından az çok ayrı bir anlam taşıyan kalıplaşmış anlatım, tabir. toplum kültürü içersinde belli durumları mecaz yolla anlatan sözcük grupları.

Azıcık aşım, kaygısız (ağrısız) başım

* Aralıksız çalışarak, çeşitli sıkıntılara katlanarak, amansız zorluklara göğüs gererek zenginlere özgü bir hayat yaşamaktansa, didişmelerden ve çekişmelerden uzak, gösterişsiz ve sakin bir hayat sürmek daha yeğdir.

* İnsan elindekiyle yetinir, gözü daha yükseklerde olmazsa, rahat ve huzurlu bir hayat sürer.

* Zengin olup sorunlara boğulmaktansa, orta halli olup huzurlu olmak daha iyidir.
İnsanların iç huzuru içinde yaşamları, her türlü teal varlığından daha iyidir. Başlangıçta ihtiyaç gidermekten kaynaklanan yoğun çalışma sonucu büyük mal varlığına kavuşan kişilerin çoğalan işleri ve bu işlerin yarattığı düşünceler, iç huzuru alır, götürür. Dinlenme, eğlenme ihtiyaçları da yoğun işler arasında yok olur, gider. Sonunda da kişinin ruhsal dengesi bozulur, sağlığı yiter. Sağlık her türlü mal varlığından daha değerlidir. Kaybedilince değeri anlaşılır ama o zaman da iş işten geçmiş olur. Bu nedenle ihtiraslı olmamalı, iç huzurunu aşırı mal varlığına her zaman tercih etmeliyiz.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna