Atanın sanatı oğula mirastır
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Atanın sanatı oğula mirastır

Atanın sanatı oğula mirastır

   

Atanın sanatı oğula mirastır

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Atanın (babanın) sanatı oğula mirastır

* Çocuklar küçük yaşlarda öncelikle babalarının yaptıkları işlerle ilgilenirler. Babanın oğulla yakın ilişkisi, çocuğun giderek babasının yaptığı işi öğrenmesine yol açar. Baba da bunun için özel bir çaba sarf etmişse, çocukta, bu işi öğrenme yolu kalıcı olur. Büyüyünce kendisi de bu sanatla uğraşır, geçimini bu yolla sağlamaya çalışır.

* Babanın sanatı oğluna mirastır şeklinde de söylenir. Çocuklar doğal olarak babalarının mesleğini görürler ve bazen yapmak zorunda da kalabilirler. Bu durum onların bu işi öğrenmelerini sağlar. Çocuk büyüyünce de aynı işe ilgi duyabilir, aynı işi yapmaya devam edebilir. Bunun için babanın işinin oğula miras gibi devredebileceği söylenir. Eskiden bu çok yaşansa da günümüzde babanın mesleğini devam ettirme olayı çoğunlukla gerçekleşmemektedir. Eskiden zanaat sahibi olmak zordu. Bu nedenle herkes babasının mesleğine devam ederdi. Hatta Osmanlı Devleti zamanında bu konu yasa bile olmuştur. Her çocuk babasının mesleğini yapacak şeklinde bir uygulama vardı. Ancak bu durum ilkel bir durumdur. Herkes özgürür ve yapacağı işi de kendisi seçme hakkına sahiptir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna