At binenin kılıç kuşananın
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » At binenin kılıç kuşananın

At binenin kılıç kuşananın

   

At binenin kılıç kuşananın

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

At binenin (iş bilenin), kılıç kuşananın

* Kim ki bir işi beceriyor, bir şeyi kullanıyor, bir şeyden gerektiği gibi faydalanıyor, o şeye sahip olmalıdır; en uygunu, yakışanı da budur.

* Kim ki başkasının yararlanmadığı, yararlanmasını bilmediği bir şeyi elinde tutuyor ve ondan yararlanıyorsa, o şey, mal sahibinden çok onun sayılır.

* Herşey, onu gereği gibi kullanmasını, ondan yararlanmasını bilen kimseye yakışır. İş, ehli olan kimsenin hakkıdır. Onu ehli olmayana vermek zulümdür, haksızlıktır. Kendisinden yararlanılan şey kimin elindeyse onun sayılır; başkasının malı olsada.

* Her şey, onları kullanmasını bilenlerin hakkıdır. İnsanlığın gelişmesinde büyük katkısı olan araç-gereçlerden, beklenen yararın sağlanabilmesi için, onları en iyi kullanmasını bilenler tarafından kullanılmaları gerekir. Ehli tarafından kullanılmayan bu araç gereçler, hiçbir işe yaramaz. Değerleri ortaya çıkmaz. Aynı zamanda bu sözü iş için de kullanmak mümkün. Yaptırılacak işleri, o işi iyi bilenlere yaptırmalıyız. O iş konusunda yeterli bilgi ve becerisi olmayan kişiler, yarardan çok zarar verirler. İşin başarısızlıkla sonuçlanmasına neden olabilecekleri gibi, zaman kaybına da yol açarlar.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna