Aşk olmayınca meşk olmaz
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Aşk olmayınca meşk olmaz

Aşk olmayınca meşk olmaz

   

Aşk olmayınca meşk olmaz

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Aşk olmayınca meşk olmaz

* Kişi öğreneceği işe karşı aşırı sevgi ve ilgi duymadan, içinde güçlü bir başarı isteği olmadan hiçbir şey elde edilemez.

* İnsanların cinsel anlamda hayatlarını birleştirmesi, bunu tecrübe etmesi, evliliği icraate geçirerek yeni nesiller oluşturması tıpkı yemek yemek kadar doğal ve İslam'da farz olan bir olaydır. Buna meşk denir, eşler karşısındaki kişilere aşık olmadan bu olay gerçekleşmez, gerçekleşse bile saygı çerçevesinde olmayacağı için meşk olayı meşakatli aksi bir olaya dönüşür.

* Bir işte başarılı olmanın ilk şartı, o işi sevmektir. Kişi yaptığı işe kendini vermelidir. Yapması gereken her türlü fedakârlığı yapmalıdır. Bütün bunların olabilmesi için de kişinin yaptığı işi çok sevmesi gerekir. Çünkü sevginin yenemeyeceği hiçbir güçlük yoktur. Yapacağımız işlerde karşımıza çıkacak güçlükleri yenmek, kendimizi tümüyle işe vermek, kısacası başarılı olmak, işi sevmemize bağlıdır. Yoksa, sevilmeyen işler, hem arzu edilen sonucu vermez, hem de yapan için bir eziyetten öteye gitmez.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna