Altının kıymetini sarraf bilir
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Altının kıymetini sarraf bilir

Altının kıymetini sarraf bilir

   

Altının kıymetini sarraf bilir

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Altının kıymetini (kadrini) sarraf bilir

* Bir kimsenin veya bir şeyin gerçek değerini, ancak bu konulardan anlayan, uzmanlığı bulunanlar bilir.

* Bir kimsenin, bir şeyin değerini, ancak o konulardaki uzmanlığı bulunanlar bilir. Yani Değer bilmeyenlerden değer biçmelerini beklememeliyiz.
 
Sarraf, bilgisiyle altının değerini belirler. Altın da zamanla güzelliğini, parlaklığını yitirmeyen bir madendir. En değerlisi, katkısız olanıdır. Altındaki katkı maddelerine göre ayar adı verilen değeri belirlenir. Kendisi ve çevresi için yararlı olanlar altın gibi değerli insanlardır. Kişilerin ne kadar değerli olduklarını anlayabilmek için, bilgi yönünden yeterli bir olgunlukta olmak gerekir. Sarraf olmayan altına değer biçemeyeceği gibi, olgun olmayanlardan da değerli insanlara değer biçmeleri beklenemez.
 
Çevremizde bizi değerlendirecek kişiler yok diye karamsarlığa kapılmamalıyız. Önemli olan altın gibi değerli olmaktır. Büyük kişi ve eserler için en tüyük sarrafın tarih olduğunu, değerlerinin geç de olsa anlaşıldığını unutmayalım.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna