Altın eşik gümüş eşiğe muhtaç olur anlamı
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Altın eşik gümüş eşiğe muhtaç olur anlamı

Altın eşik gümüş eşiğe muhtaç olur anlamı

   

Altın eşik gümüş eşiğe muhtaç olur anlamı

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

altın eşik gümüş eşiğe muhtaç olur anlamı

* Ne varlığa, ne makama güvenmemeli; hiç kimseye yukarıdan bakılmamalıdır. Gün gelir insan elindeki varlığı yitirip yoksullaşabilir, bir zamanlar kendisinden daha yoksul olan bir kişiye muhtaç olabilir. Mevkisini de kaybedebilir ve kendisinden daha önce altta olan insanların emrinde çalışmaya mecbur kalabilir.

* Yeryüzünde insanlar yetenek, zekâ, para, şöhret ve mevki bakımından birbirlerinden farklı durumlarda bulunurlar. Bu, olağandır. Atasözünde «altın eşik» sözüyle kastedilen, üstün durumda olan kişilerdir. Bu üstünlük para, mevki veya yetenek bakımından olabilir.
 
Ancak, olgun bir kişi herhangi bir üstünlüğü sebebiyle böbürlenip kimseden yüz çevirmemeli, başkalarıyla iş birliğinden kaçınmamalıdır. Yaşama ve geçim şartlarının ağırlaştığı günümüz dünyasında toplumsal dayanışma bir zorunluluk halini almıştır. İnsan, tek başına ne kadar güçlü ve yetenekli olursa olsun, kendi kendine yeterli olamaz. En küçük hizmetlisinden en büyük hizmetlisine kadar sağlam bir kadro oluşturmayan bir devlet adamı ne dereceye kadar başarılı olabilir? Olağanüstü bir roket plânlayan bir uzay âlimi bunu tek başına gerçekleştirebilir mi? Daha bir sürü örnekle çoğaltabileceğimiz bu sorulara elbette «hayır» cevabını vereceğiz. Olağanüstü iş başaranların, zengin ve yüksek mevkide olanların, mesleklerinde sürekli başarı gösterenlerin hayatlarına göz atacak olursak daima bir yardımlaşma ortamının var olduğunu görürüz.
 
Şu halde ne kadar kudretli, güçlü ve yetenekli olursak olalım bunun sürekliliğini istiyorsak çevremizdekilerle, bizden daha aşağı durumda olanlarla biie işbirliği ve yardımlaşma düşüncesinden ve prensibinden vazgeçmeyelim, kapılarımızı başkalarına kapatmayalım.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna