Akıl yaşta değil baştadır
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Akıl yaşta değil baştadır

Akıl yaşta değil baştadır

   

Akıl yaşta değil baştadır

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Akıl yaşta değil baştadır

* İnsanın yaşlanması, aklının artması anlamına gelmez. İnsan büyüyebilir fakat aklı (kıt) kalabilir. Biliriz ki, pek çok genç yaşça büyük olanlardan daha akıllıdırlar. İnsanlar yaşlandıkça tecrübe sahibi olabilirler ama tecrübe akıllı olanların işine yarar, akılsızların değil.
 

* Bir kimsenin yaşı büyümekle organları büyür, boyu uzar. Fakat akıl doğuştan geldiği şekliyle kalır. İnsan büyümekle oda büyümez. Nice gençler vardır ki, saçı sakalı ağarmış olanlardan daha akıllıdır.

* Akıllılık yaş ile ilişkili değildir. Yaşı küçük olduğu halde aklı büyük olan kişiler de bulunabilir. Akıl dediğimiz, doğru düşünebilme, doğru karar verebilme gücüdür. İnsanın doğuştan beraberinde getirdiği bir özelliktir. Aldığı bilgi ve edindiği tecrübelerle olgunlaşır. Yaşın ilerlemesiyle, aklın da geliştiğini düşünmek pek doğru olmaz. Çünkü yaşı küçük olduğu halde birçok büyüğe taş çıkartan küçükler olabileceği gibi, yaşı ilerlemiş ama çocuktan daha az akıllı büyüklere de çevremizde rastlamak mümkündür.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna