Ahmak misafir ev sahibini ağırlar
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Ahmak misafir ev sahibini ağırlar

Ahmak misafir ev sahibini ağırlar

   

Ahmak misafir ev sahibini ağırlar

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Ahmak (şaşkın) misafir ev sahibini ağırlar

* Gelen misafirleri ağırlamak ev sahiplerinin görevidir. Ama şaşkın misafir bunun tersini yapar. Temizlik, servis, kapıyı açma vb. işleri yapmaya koşar. Başkasının görev ve yetkilerini üzerine alan böyle ahmaklar başka konularda da görülür.

* Misafiri ağırlamak ev sahibine düşer. Ama şaşkın misafir bunun tersini yapar. Başkasının görev ve yetkilerini üzerine alan böyle ahmaklar başka konularda da görülür.
 
Kendi durumunu ve konumunu iyi bilmeyen kimseler, başkasının görev ve yetkilerini üzerine almaya kalkışırlar. Kendilerini gereksiz yere yorarlar. Başkalarının işini üstlenip enayi konumuna düşebilirler.

* Misafiri ağırlamak ev sahibine düşer. Ama şaşkın misafir bunun tersini yapar. Vazifesi olmadığı halde başkasının görev ve sorumluluk alanına giren şeylerle uğraşan nice ahmaklar vardır ki, bu gayretkeşlikleri yüzünden hem başkalarına rezil olur, hemde ellerine birşey geçmez.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna