Ağlamayan çocuğa meme vermezler
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Ağlamayan çocuğa meme vermezler

Ağlamayan çocuğa meme vermezler

   

Ağlamayan çocuğa meme vermezler

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Ağlamayan çocuğa meme vermezler

* Hakkımızın yendiği yerde susup sonuca katlanmak doğru değildir. Susar, sesimizi çıkarmaz, hakkımızı aramazsak kimse bize yardım elini uzatmaz; hakkımızı vermez. Onun için hakkımızı arama yoluna gitmeli ve bu yolda sesimizi duyurmalıyız.

* Sesini yükseltmeyen kimseye hakkını vermezler. Haklar insanın eline tıpış tıpış gelmez. Onları elde etmek için gerek sözlü, gerek fiili olarak mücadele vermek gerekir. İnsan hakkını aramak için sesini duyurmalı, onu aramalıdır.

* Hakkını istemeyene hakkı verilmez. Hakkımızı istemesini bilmeliyiz. Günlük hayatın yorgunluğu, sıkıntıları başkalarını düşünmemizi büyük ölçüde engellemektedir. Karşımızdaki kişinin isteklerini kestirmemiz çok güçtür. Bu istekler hak bile olsa, bilinçli olarak veya unutulma sonucu düşünülememektedir. Bizim başkasından haklı bir isteğimiz söz konusuysa, zamanında, çekinmeden istemesini bilmeliyiz. Hakkımız olduğu halde istemezsek, zamanla unutulur, hakkımız olmaktan bile çıkabilir. Ne istediğimizi bilmeli, haklarımızı yasalara uygun biçimde aramalıyız.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna