Ağılda oğlak doğsa ovada otu biter
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Ağılda oğlak doğsa ovada otu biter

Ağılda oğlak doğsa ovada otu biter

   

Ağılda oğlak doğsa ovada otu biter

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Ağılda oğlak doğsa ovada otu biter

* Yüce Allah, her canlıyı yaratırken onunla birlikte rızkını da yaratır. Ancak insanlar aç gözlülük edip kimilerinin hakkını gasbederler, rızklarına el koymaya çalışırlar. Dolayısıyla kimileri aç ve yoksul kalır. İnsanlar bu tavırlarından vazgeçmiş olsalar, herkesin rızkının kendisine yeter olduğu apaçık ortaya çıkacaktır.

* Yaratan her yaratığın rızkını birlikte yaratır.

* Her canlı rızkıyla birlikte doğar. İnancımıza göre Allah, her canlıyı rızkıyla birlikte yaratır. Bunu, hiç kimse aç kalmaz olarak yorumlamamalıyız. Her canlının rızkıyla doğduğu doğrudur, ancak bu rızk sürekli kişinin yanı başında, elinin altında değildir. Nerede olduğunu, ne miktarda olduğunu canlının kendisi bulacaktır. Bulması için de çalışması, çabalaması gerekir. Çalışıp çabalamayan, rızkını arayıp bulamayan açlıktan ölür. Çok çalışanlar da kendi rızklarından başka, miskin miskin oturanların rızklarını da elde eder. Rızkın çalışmakla elde edilebileceğini aklımızdan çıkarmamalıyız.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna