Ağaç meyvesi olunca başını aşağı salar
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Ağaç meyvesi olunca başını aşağı salar

Ağaç meyvesi olunca başını aşağı salar

   

Ağaç meyvesi olunca başını aşağı salar

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Ağaç, meyvesi olunca başını aşağı salar

* Faydalı eser veren, erdem ve bilgi ile donanmış olan insan, kimseye yüksekten bakmaz, kibirli ve gururlu olmaz, alçakgönüllü olur ve herkeze eşit ve adaletli davranmaya çalışır.

* Ağaç, meyveleri bollaşınca dallarını yere doğ­ru eğer. Olgunlaşan başağı taşıyamayan saplar, top­rağa doğru sarkar.
 
Tıpkı bunun gibi, kültürlü, bilgili olgun kişiler de hoşgörülü, babacan, başları yere doğru eğik, al­çak gönüllü olurlar. Bilgili ve erdemli davranışlarıyla meyvesi bol ağaçlar gibi çevresindekileri bes­lerler.

* Bilgili, kültürlü, olgun kişiler alçak gönüllü olur. Meyvenin olgunlaşması, insanın bilgili olması, kültürlü olmasına benzetilmiştir. Olgunlaşma zamana bağlıdır. Çünkü zaman insanlara çok şeyler öğretir, erdemli birer kişi yapar. Bilgi ve kültür, insanın güneşi, suyu, toprağıdır. Bu öğeleri sindirerek almış kişiler, olgunlaşmış kişilerdir. İyi insan olmayı kavramış kişilerdir. Nasıl davranmaları gerektiğini, insanın değerini öğrenmişlerdir. İnsanlara tepeden bakmaz, alçak gönüllü olurlar. İnsanların kusurlarını yüzlerine vurmaz, hoşgörülü olurlar. Olgun kişiler insan sevgisiyle dolu olurlar.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna