Ağaç yaş iken eğilir
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Ağaç yaş iken eğilir

Ağaç yaş iken eğilir

   

Ağaç yaş iken eğilir

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Ağaç yaş iken eğilir

* Çocuklar mutlaka küçük yaşta eğitilmelidirler. Bu yaşlarda işlenmeye, her türlü bilgiyle donatılmaya elverişlidirler. Zaman geçip de büyüdükçe eğitilmeleri zorlaşır. Yaşlı insan kolay kolay eğitilmez. Onlar tıpkı kuru bir ağaç gibidirler. Eğilmezler, buna zorlanırlarsa kırılırlar. Bu sebeple onlara yeni bir davranış kazandırmak imkânsız gibidir.

* İnsanın eğitimi küçük yaşlarda mümkündür. Çocuklar küçük yaşta kolayca eğitilirler; çünkü hafızaları ve kavrama yetenekleri henüz yıpranmamıştır. Büyümüş ve dünya meşgaleleri ile belleği yıpranmış, dikkati dağılmış insanın kolay kolay eğitilemeyeceği unutulmamalıdır.

* Çocuklar küçük yaşta kolay eğitilir, büyük insan kolay eğitilemez." anlamında bir söz.

* İyi tutum, davranış ve alışkanlıklar, küçük yaştan kazandırılır. Çevreye uyum sağlamak, topluma iyi insanlar kazandırmak, onlara küçük yaşta kazandırılacak davranış ve alışkanlıklara bağlıdır. Bu da verilecek eğitimle olur. Çocukluk bu eğitimin verilebileceği bir dönemdir. Çünkü çocuk, bir hamur gibi şekillenmeye hazırdır. Vermek istediğimizi bu dönemde veremezsek, ilerki yaşlarda verrnemiz güçleşir. Fertleri, toplumun isteklerine uygun davranan bir toplum yaratmanın, çocuklara küçük yaşlarda kazandırılacak davranışlara bağlı olduğu unutulmamalı, çocuk eğitimine gereken önem verilmelidir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna