Ağaca dayanma çürür, insana dayanma ölür
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Ağaca dayanma çürür, insana dayanma ölür

Ağaca dayanma çürür, insana dayanma ölür

   

Ağaca dayanma çürür, insana dayanma ölür

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Ağaca dayanma çürür insana dayanma ölür

* İnsanlar hayatları boyunca birbirlerine destek verirler, yardımcı olurlar. Ne ki her destek ve yardım sürekli olmaz. O hâlde insan, yapacağı işlerde başkalarının yardımına ve desteğine değil, öncelikle kendi gücüne, bilgi ve becerisine dayanmalı ve güvenmelidir.

* Hiçbir destek sürekli olmaz. Bunun için insan yapacağı işte başkalarının desteklemesine güvenmemeli, yalnız kendi gücüne dayanmalıdır.

* Başkalarının desteğine güvenerek iş yapmamalı, kişi kendisine güvenmelidir. Başkalarının yardımını, zorunlu kaldığımızda istemeliyiz. Kendi yapabileceklerimizi kendimiz yapmalıyız. Hayatımıza başkalarına güvenerek yön vermeye kalkmayalım. Çünkü hiçbir destek sürekli olamaz, insanların maddî ve manevi güçleri sınırlıdır. Her an bu güç tükenebilir. Güvendiğimiz güçler tükendiğinde açıkta kalmak, hayal kırıklığına uğramak istemiyorsak, başkalarına dayanmadan yaşamaya çalışmalıyız.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna