Ağaca balta vurmuşlar sapı bedenimden demiş
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Ağaca balta vurmuşlar sapı bedenimden demiş

Ağaca balta vurmuşlar sapı bedenimden demiş

   

Ağaca balta vurmuşlar sapı bedenimden demiş

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Ağaca balta vurmuşlar sapı bedenimden demiş anlamı

* Bir kimseye en büyük kötülük, nankör olan yakınlarından ve kendi yetiştirdiği insanlardan gelir. Uzakta olan diğer insanlardan pek kötülük, nankörlük gelmez.

* Bir kişi veya topluluğa en büyük zararı yine o kişi veya topluluk ile çok yakın ilişkide olan kişi veya kişler verir" anlamında kullanılan bir söz.

* Kişiye en büyük kötülük kendi yakınlarından gelir. Düşmanlar, düşman olarak bilindikleri için, onlarla kurulacak her türlü ilişkide, kişi tedbirli olur. Onun düşmanlığını göz önünde bulundurduğu için büyük bir zarara uğramaz. Ancak, dost diye bilinenlere karşı açık olur. Çünkü onlardan kendisine bir kötülük geleceğini başlangıçta düşünmez. Arada bir anlaşmazlık olup da zarar verme düşüncesi doğunca, dost diye, yakın diye bilinenler kişinin en can alıcı noktasını bildikleri için, onların kötülükleri, düşmanın yaptığından daha büyük olur.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna